Cytaty

Nie obwiniajcie przywódców

Posted on: Maj 21, 2015

Słuchając, jak napierdalam na to i na tamto, zauważyliście być może, że nigdy nie narzekam na polityków. Niech inni się tym zajmą. Chętnych nie brakuje; wszyscy narzekają na polityków. Wszyscy powtarzają, że politycy są do bani.

Ale skąd zdaniem ludzi ci straszni politycy się wzięli? Nie spadają z nieba; nie przenikają przez membranę oddzielającą nas od innego wszechświata. Wywodzą się z amerykańskich rodzin, amerykańskich szkół, amerykańskich Kościołów i amerykańskich przedsiębiorstw. Zostali wybrani przez amerykańskich wyborców. Takich właśnie ludzi produkują nasz system, kochani. To najlepsze, na co nas stać. Bądźmy szczerzy, materiał wyjściowy nie jest najwyższej jakości. Ze śmieci powstałeś, w śmieć się obrócisz.

Ciemni wybory wybierają ciemnych przywódców, oto cała tajemnica. Kadencyjność niewiele tu pomaga, bo potem musimy wybrać nową bandę ciemniaków.

Może zatem to nie politycy są do dupy, ale kto inny? Na przykład społeczeństwo. Może by z tego ułożyć fajne, realistyczne hasło wyborcze: „Społeczeństwo jest do dupy. Głosujcie na mnie”. Obarczmy winą tych, którzy naprawdę są winni: naród.

Bo gdyby to politycy rzeczywiście byli wszystkiemu winni, gdzie podziali się wszyscy mądrzy, uczciwi, inteligentni Amerykanie gotowi ich zastąpić? Gdzie się ukrywają? Prawda jest inna: nie dysponujemy takimi ludźmi. Wszyscy przesiadują w centrach handlowych, drapiąc się po jajach i kupując tenisówki z odblaskowymi nadrukami. I narzekają na polityków.

[…]

[…] nie głosuję. ponieważ żywię głębokie przekonanie, że kto głosuje, ten nie ma prawa później narzekać. Wiem, że niektórzy odwracają tę logikę i mówią: „Kto nie głosuje, nie ma prawa później narzekać”. Ale gdzie tu sens? Zastanówcie się: jeżeli głosujecie, wybieracie nieuczciwych, niekompetentnych polityków, którzy spieprzą powierzone im zadania, za co wy będziecie odpowiedzialni. Głosowaliście na nich. Doprowadziliście do powstania tych problemów. Nie macie prawa narzekać.

George Carlin, Napalm i żelki, tłum. Jacek Konieczny, Filia, 2014

Reklamy

1 Response to "Nie obwiniajcie przywódców"

[…] sobie George’a Carlina, który mnie cieszy, gdy narzeka na nierówność klas i ras, albo gdy wyśmiewa głupotę pospolitych twierdzeń. „Trafia w punkt” myślę sobie. A potem przychodzi autorefleksja […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: