Cytaty

Sprowadzić do liczb

Posted on: Lipiec 19, 2011

[…] sondaż telefoniczny bliskiego kręgom rządowym dziennika „Rzeczpospolita” w sposób zdumiewający, by nie rzec szokujący, ilustruje pośrednio stosunek do Holocaustu dzisiejszych elit politycznych i gospodarczych w Polsce. Sondaż ten, na zlecenie „Rzeczpospolitej” przeprowadziło w dniach 6-8 grudnia 1999 r. Centrum Badania Opinii Społecznej, a więc renomowany godny zaufania instytut. Sondaż przeprowadzony został wśród — jak to określiła sama redakcja dziennika — „osób należących do elit. 153 politykom, biznesmenom i reprezentantom wolnych zawodów zadano trzy pytania o wydarzenia najbardziej istotne z punktu widzenia losów Polski w kończącym się stuleciu”. Jednym z nich było pytanie o „polityka, który przysporzył Polsce najwięcej złego” w kończącym się stuleciu (Sondaż, „Rzeczpospolita” 31 XII 1999, nr 305 [5470]). Wyniki sondażu brzmią następująco:

Józef Stalin — 31

Bolesław Bierut — 29

Adolf Hitler — 17

Inny polityk (pojedyncze głosy) – 12

Trudno powiedzieć — 11

Tym, co zdumiewa w wynikach tego sondażu, jest tak niewielka liczba głosów, jaką otrzymał Hitler w porównaniu ze Stalinem i Bierutem. Przypomnijmy tu niektóre podstawowe fakty:

Stalin rzeczywiście nie był przyjacielem Polski. Zamordował na pewno co najmniej 200-300 tys. Polaków, wśród nich wiosną 1940 kilkanaście tysięcy polskich oficerów wziętych do niewoli we wrześniu 1939 (Katyń i inne miejsca kaźni), zaś między 1931 a 1938 r. (na pozór tylko paradoksalnie) także wszystkich znajdujących się w zasięgu jego tajnej policji polskich komunistów. Kazał deportować setki tysięcy polskich obywateli — Polaków i Żydów — w 1940-1941, w 1944 narzucił Polsce system komunistyczny i oderwał od niej połowę jej przedwojennego terytorium, pozwolił z zimną krwią zginąć około 170 tys. ludzi w tym elicie polskiej młodzieży, w Powstaniu Warszawskim 1944 r.

Bierut z kolei był ortodoksyjnym polskim komunistą, przekonanym, że komuniści, niemający najmniejszej szansy objęcia rządów w wolnych wyborach, powinni wykorzystać parasol obronny Armii Czerwonej i mimo wszystko wziąć w Polsce władzę. W danych okolicznościach mogła to być — jak wiadomo — jedynie władza niesuwerenna. Bezpośrednio można go obciążyć, jeśli pominąć ofiary wojny domowej, toczącej się w Polsce w latach 1944-47 (gdyż ludzie ci zginęliby niezależnie od tego, kto z komunistów stałby na czele niesuwerennego państwa), śmiercią kilkudziesięciu, może kilkuset osób. Mam tu na myśli konfirmację wyroków śmierci (nieskorzystanie z prawa łaski, przysługującego prezydentowi państwa) w przypadku sfingowanych procesów politycznych przeciwko oficerom Wojska Polskiego i uczestnikom polskiego podziemia.

Hitler natomiast nie tylko wymordował co najmniej 4,7 miliona obywateli polskich, wśród nich ponad 3 miliony Żydów, ale i zrujnował kraj, zburzył jego stolicę, skazał ogromną część ludności polskiej  na niewolniczą pracę dla Niemiec, w perspektywie kraj na pełne skolonizowanie przez nazistowskie Niemcy, zaś większość jego rdzennej ludności na rozproszenie. Gdyby nie klęska wojenna Hitlera — Polski i większości Polaków dziś by po prostu nie było.

Feliks Tych Żydzi i judaizm we współczesnych badaniach (referat, wersja poprawiona i rozszerzona), Znak, Kraków nr 6 (541) z czerwca 2000 r.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

Reklamy
%d blogerów lubi to: